מכון שטראוס- עמיאל

מכון שטראוס-עמיאל ברן-עמיאל מבית אור תורה סטון מכשיר רבנים ומחנכים בעלי גישה דתית-לאומית-ציונית שיהוו הנהגה קהילתית, חינוכית ורוחנית. המכון פועל מתוך אחריות ורגישות לקהילות ישראל בתפוצות במטרה לחזק את הזהות היהודית של יהודי התפוצות ולמנוע התבוללות.
מטרת ההכשרה היא לתת ארגז כלים לשליחים להתמודדות ולעבודה עם הקהילה בחו"ל.
המכון הוקם ב1998 ע"י הרב אליהו בירנבוים לאחר שהוא סיים את תפקידו כרבה הראשי של אורוגוואי. הוא ראה שישנו צורך גדול בהכשרת מנהיגים רוחניים לקהילות השונות לתפקידים השונים בעולם, ויחד עם הרב שלמה ריסקין, ראש מוסדות אור תורה סטון ורב העיר אפרת, הקימו את המכון.

הלימודים במכון כוללים מגוון נושאים המיועדים להכשיר את שני בני הזוג לשליחות משמעותית כמנהיגים קהילתיים.

מעבר להכשרה, המכון גם עוזר בשיבוץ השליחים ומלווה אותם לאור השליחות.

שיבוץ – חיבור ישיר מול קהילה או דרך אחד מארגוני השליחות (בני עקיבא, מורים שליחים, רבני קמפוס, תורה מציון). לאחר מציאת תפקיד, לומדים יחד את החוזה עד לחתימה.

ליווי – במהלך השליחות צוות המכון נמצא בקשר מתמיד עם השליחים – טלפונים, מיילים, ניוזלטר, ביקורים בקהילות, כנסים אזוריים, קבוצת פייסבוק ייחודית ועוד.

תכנית ההכשרה:

שטראוס-עמיאל ברן-עמיאל

ההכשרה עוסקת בנושאים שונים ומגוונים מתחום ההלכה, רבנות מעשית, קירוב  וחינוך. בנוסף, נרכשים כלים פרקטיים כגון רטוריקה, שיווק, ניהול הקהילה, גיוס כספים ועוד. ההרצאות ניתנו ע"י מיטב המרצים בתחומם.

כיתת הלימוד היא בית מדרש פתוח בו התלמידים משמיעים ושומעים דעות שונות ומגוונות ונוצרת אווירה משפחית של שליחים שיוכלו לשמור על קשר ולדון בנושאים שונים במהלך השליחות.

הלימודים הינם פעם בשבוע לגברים ופעם בשבועיים לנשים. משתתפי התכנית מקבלים מלגה חודשית בסך 400$ בתקופת הלימודים.

ההרצאות ניתנות ע"י טובי המרצים בתחומים השונים, כולל רבנים מהשורה הראשונה ואנשי מקצוע מהתחומים השונים המביאים מניסיונם וידיעותיהם בהנהגת קהילה ויהדות התפוצות.

בתום ההכשרה, האורכת שנתיים (ניתן לצאת גם אחרי שנה), אנו עוזרים לתלמידים למצוא שיבוץ בקהילה (הן בקשר ישיר מול הקהילות והן ע"י ארגוני השליחות האחרים), ומלווים אותם לכל אורך השליחות. 

מערבא

התכנית נועדה להשלים את ההכשרה של הרב אשר מתעתד לצאת לקהילה ספרדית מתוך הבנה שיש להכיר לעומק את אופי הקהילה הספרדית ואת הציפיות שלה מן הרב או המנהיג הרוחני.

התלמידים נמצאים גם בתכניות שטראוס- וברן-עמיאל ומיועדים לשרת ברבנות בקהילות ספרדיות ברחבי העולם.

ימי שלישי בבוקר, פעם בשבועיים. מלגה חודשית של כ2000 ₪.

 

את מי אנו מחפשים?
 זוגות בגילאי 25-35, בעלי מספר שנות לימוד בישיבה, הסמכה  לרבנות ו/או תעודת הוראה (או לקראת סיום) או נסיון בחינוך בלתי פורמלי, וידיעת שפה זרה.

הבוגרים שלנו

כ-150 משפחות בשליחות

50+ צפון אמריקה

60+ אירופה

4 אפריקה

20 דרום אמריקה

6 אוסטרליה וניו זילנד

2 במזרח הרחוק