בתים יהודים בהודו

 

רקע

לב יהודי הוא הארגון הדתי לאומי הראשון אשר החל לפעול בהודו במתכונת של בתים יהודיים כבר משנת 2003. בשנים אלו הפכו בתי לב יהודי לחלק בלתי נפרד של הטיול בהודו ובהם נחשפים אלפי תרמילאים, לפעמים לראשונה בחייהם, למסורת, לתרבות ולאורח החיים היהודי. מודל הפעולה שלנו מבוסס על הפעלת הבית בידי משפחה שומרת מצוות, הנוסעת לשליחות לתקופה של כחצי שנה במהלכה הם מעבירים סדנאות מגוונות ויחודיות בנושאי יהדות.  מדי חודש מתארחים בבתים בממוצע כ- 1,000 מטיילים בחודש ובסה"כ מאז הקמתה ארחה לב יהודי למעלה מ- 250,000 מטיילים ישראלים. אין ספק שמדובר באחת מתנועות הקירוב הפעילות והפוריות ביותר כיום ובכל תנועות הקירוב הפועלות בארץ ניתן על נקלה להיווכח במספרם הגדול של "בוגרי הודו".

מטרות:

  • פיתוח ויצירת תהליכים של העמקת הזהות היהודית בקרב קהלים שונים בחברה הישראלית.
  • קידום הבנה והתקרבות בין דתיים וחילוניים והתעלות מעל שסעים ומחלוקות.
  • שיבה לערכי ציונות השמים דגש על חיבור עם ישראל לארצו ומדינתו.

קהל יעד:

כ- 50,000 ישראלים מבקרים מדי שנה בהודו. לצידם ניתן למצוא מאות מטיילים יהודיים מרחבי העולם, ובפרט מארה"ב. הבתים היהודיים בהודו מהווים נקודת מפגש מצוינת עם צעירים אלו שעבורם הטיול מהווה גם מסע פנימי לבירור זהותם ומורשתם. מתוך הבנה שהטיול להודו הוא בדרך כלל גם מסע רוחני הבתים פועלים כדי לחשוף את המטיילים לזהותם הרוחנית כעם, למסורת, לתרבות ולאורח החיים היהודי. אווירת הטיול, הזמן הפנוי הרב ומגוון התרבויות והזהויות הקיימות בהודו מספקים את התנאים האופטימליים להצלחתו של מפגש זה.

פריסת הפעילות:

  • בית לב יהודי דארמאסלה – ממוקם בצפון הודו ופועל מראש חודש ניסן ועד לסיום חגי תשרי.  שיאי הפעילות: ליל הסדר, יום העצמאות וחגי תשרי. בבית מבקרים בממוצע בעונה כ- 8,000 מטיילים ישראלים. זמן השהייה הממוצע – כשבועיים.
  • בית לב יהודי המפי – ממוקם בדרום הודו, פעיל מסוף תשרי ועד ראש חודש ניסן. שיאי הפעילות: חנוכה ופורים. בבית מבקרים בממוצע בעונה כ- 6,000 מטיילים ישראליים. זמן השהייה הממוצע – שלושה שבועות עד חודש.
  • מרכז לב יהודי להתפתחות רוחנית, בר-גיורא – בשלבי הקמה. המרכז יהווה את לב פעילות ההמשך של לב יהודי בישראל יאפשר למתעניינים להמשיך את תהליך התשובה שהחל בהודו ולהעמיק את זהותם היהודית באמצעות סדנאות יחודיות, סופי שבוע ושבתות ולימוד חוויתי. צפי למשתתפים – כ-7,000 בשנה.

 

סה"כ נחשפים לפעילות לב יהודי כ- 20,000 צעירים ישראלים בשנה. יתרון משמעותי של פעילות לב יהודי היא שבזכות התנאים ואופי המפגשים מדובר בחשיפה עמוקה ומשמעותית המתפרשת על פני חגים, שבתות וסדנאות של מספר ימים. אופי הפעילות מאפשר מפגש מעמיק וחוויתי היוצר תהליכי התקרבות ובירור רוחניים משמעותיים.

לב יהודי